با توجه به آسیب های اجتماعی موجود در جامعه ایرانی و نیز مجاورت با افغانستان، به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده موادمخدر درون جهان، غریزی است که با چنین وضعیتی هم روبه رو باشیم. خاصه اینکه نگاه به این حوزه نیز غالباً بوسیله عارض تخصصی پیوستگی نمی افتد و از نگاه های سنتی و غیرعلمی درون آن رنج می بریم. در این گزارش، سعی کرده ایم نیم نگاهی به سوء استفاده موادمخدر در بینش آموزان نگاهی داشته باشیم تا ببینیم وضعیت چگونه است. افزودن کشف داشته ایم، افزایش استعمال خیر

آمار و ارقام در حوزه اعتیاددانش آموزان، معمولاً ضدونقیض و گاهی غیررسمی است. همین چند روز پیش، سردار اسکندر مؤمنی داخل کسوت دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت:تکثیر کشف موادمخدر در اطراف مدرس، نمو ۱۵۴درصدی داشته و آمار انباشتگی بینش آموزی محبوس با اعتیاد نیز، همان ۱/۲درصد بوده و افزایشی نداشته. این مقام مسئول البته از نیاز بوسیله پایش های متاخر با توجه بوسیله جابه جایی انباشتگی دانش آموزی کشور نیز واج گفت.

او همچنین افزود: نوع مواد مصرفی شایع در میان دانش آموزان تراب» است که آگاه سازی درباره آن بهتر شده. قبلاً بوسیله کذب می گفتند این ماده تریاک منشأ گیاهی دارد و زیان بخش نیست، درحالی که غلبه توهم زایی آن زیاد زیاد است، ولی با آگاه سازی های انجام گرفته، روند اضافه مصرف آن ایستا شده. » او نیز از امضای تفاهمنامه ای با آموزش وپرورش بخاطر ورود مفاهیم پیشگیرانه اعتیاد به محتوای کتب درسی سخن گفت. روانگردان، گل، حشیش و البته باقی وقوع

این مفروضات درون حالی اظهار می شود که به گفته سخنگوی این ستاد و داخل سال گذشته، بیشترین موادمخدر داخل اطراف مدارس را انواع محکم های روانگردان، گل، حشیش و. تشکیل می دادند؛ درحالی که بیشترین موادمخدر کشف شده در کشور، افیون و سپس هروئین و شیشه بوده. نیز طبق آمار تیرماه پارسال ستاد مبارزه با موادمخدر، بیش از ۵۰۰مدرسه درون سراسر کشور که در مناطق آلوده فراغت داشتند، شناسایی شدند که نتیجه اش، کشف بسیار از ۲هزار بدنه انواع مخدرها بود.

این عدد درون سال۹۷ فراغت بود به ۲هزار مدرسه اندوه برسد که هوا اطراف شان، قرار بود مورد رصد و پیشگیری و مبارزه در حوزه موادمخدر فراغت بگیرد. همچنین بد نیست بدانید که آمار بصیرت آموزان معتاد در دوره مکتب دوم، تو دهه ۸۰ نصف درصد بوده که غم حالا بوسیله ۱/۲درصد رسیده. نیز بطحایی، وزیر قبلی آموزش و پرورش نیز در اردیبهشت ماه گذشته، تو این مورد اخبار کرد: درصد کاربرد از موادمخدر در میان دانش آموزان آنطور زدودن که بگوییم بی نهایت بالا رفته باشد. این درصد زیاد اندک است، اما غلام درصد آن را تعمداً ذکر نمی کنم، در مقابل بوسیله هر حال یک سری مسائل تربیتی در راستای این موضوع وجود دارد. » او ریشه این نابهنجاری ها را خانواده دانسته و البته گفت که لغزنده رشد آن در دانش آموزان به نسبت جامعه کمتر بوده است. جایی بخاطر صرفنظر معتادان نوجوان نیست

داخل این مورد، پای مصاحبت های طبیب اکبر محسنی فر، آسیب شناس و مددکار اجتماعی هم نشسته ایم تا برایمان از باید و نبایدهای این حوزه بیشتر بگوید. محسنی فر در این زمینه به همشهری می گوید: طبیعی است که اطلاعات و آمار باریک بین به بیرون درز پیدا نمی بطی ء. ما باید روی همان آمار ۱/۲درصد اعتیاد در علم آموزان دبیرستان شمار کنیم. ضمن اینکه ما علم آموزان معتاد خردسال هم در حوزه ابتدایی داریم که از خانواده هایی آسیب پذیر با پدر و مادرهایی معتاد آمده اند. این موارد موردی نیستند و بوسیله وفور داخل بکلی کشور شایان مشاهده است. ما تا اینکه مواردی داریم که صغیر در بدو متولد و یک ماهگی و. دستگیر اعتیاد می شود.

حتی برخی از خانواده ها از دود موادمخدر بخاطر باثبات دردهایی مثل شنوایی درد داخل فرزندان خویشتن استفاده می کنند که ناشی از نبود آگاهی آنهاست. من خودم تجربه مددکاری ۲برادر ۸ و ۱۰ ساله از پاکدشت ورامین را داشته ام که پدر و مادرشان خودمانی بودند و تو یک انباری عمر می کردند. درون یک مورد دیگر، با اعتبار شرمندگی من به ۱۱بیمارستان دولتی زنگ زدم تا بخاطر ترک اعتیاد یک دانش آموز نوجوان اقدام کنم. هیچ کدام خدماتی در این ماخذ نداشتند.

کمپ ها هم تا جایی که می دانم عرشه ۱۸سال را مقبول نمی کنند و اگر این کار را بکنند، کارگر غیرقانونی کرده اند. ترک اعتیاد همراه با درد بسیار اضافی است. این درد و تحمل آن بخاطر نوجوانان سخت تر است و نیاز به وضع پرپیچ وخمی دارد. ولی شما می بینید که تا اینکه یک بیمارستان هم تو این زمینه خدمات ارائه نمی دهد. پس مسیر صرفنظر اعتیاد این دسته کجاست و چگونه تعریف شده؟ درون ابتدا باید این روند را حل کنیم». رشد مصرف موادمخدر بخاطر کاربرد داخل روابط جنسی

این مددکار اجتماعی، البته حقایق تلخ دیگری را بی آرامی با همشهری تو میان می گذارد. او تو این باره می گوید: وقتی نوجوان به هر دلیلی دچار اعتیاد شد، باید مسیر مشخصی برای زین داشته باشد که تو سرزمین ما این طور مسیری بود ندارد. از لفظ دیگر بالاترین مدل اعتیاد داخل اجتماع نوجوان ما، مربوط بوسیله کودکان امر است که متأسفانه در این مبنا هیچ پژوهشی انجام نشده. عزب پژوهشی داخل مملکت رفتارهای جنسی آنها صورت گرفته که نشان می دهد بیشتر آنها مورد اجحاف و اعتراض صبر اندوهناک اند.

این کودکان فقره در معرض آسیب های زیادی هستند. از سوی دیگر، با گروهی از نوجوانانی روبه رو هستیم، از ۱۶ تا ۱۹ساله، که تازه به بلوغ جنسی رسیده اند و متأسفانه رفتارهای پرخطر جنسی را هم تجربه می کنند. این قسمت قسمت کردن به سمت ترامادول و گل و داروهای صنعتی می روند تا بتوانند رفتار جنسی کامل تری داشته باشند. من زبر العاده ناراحت این هستم که سن مصرف موادمخدر به میانجی رفتار جنسی روزبه روز پایین خیس بیاید و کسی هم حواسش بوسیله این حوزه نیست؛ این سربزرگی یعنی یک پسر ۱۵ساله با یک دختر ۱۲ساله وفاق داشته باشد. این حکم به شدت در حال شیوع است. من در ۳ ماه گذشته حتی موردی داشته ام که یک پسر ۱۷ساله و دختر ۱۴ساله رابطه جنسی داشته اند و از ترامادول استفاده کرده اند». ورود غیرمتخصص ها اکیداً ممنوع

این آسیب شناس معتقد است گفتگو های وزیر سابق آموزش وپرورش دال به خشکی امدن اینکه آمارها را تعمداً اعلام نمی کند، ۲ وجه می تواند داشته باشد؛ اول اینکه به دلیل نگرانی اجتماعی این مورد اخبار نمی شود و دلیل دیگر هم، آن است که تعمدی در ندیدن این آمارها وجود دارد و اینکه این آمارها به رخ علمی ساماندهی و جمع آوری نشده. او معتقد است که آسیب شناسی یک کار تخصصی شبیه ایفا بیرونی است و هر کسی راست ورود به آن را ندارد؛ غلام موردی را داشتم که درون آن یک دانش آموز ۱۴ساله خودکشی کرد. از دیدن ضریب هوشی هم از همه همکلاسی هایش سیاق بهتری داشت. دلیلش هم دخول غیرمتخصص ها بوسیله روند درمان و مددکاری بود. این داخل حالی بود که حتی آموزش وپرورش نمی دانست که بخاطر خرد آموزانی که می آیند و جای تهی او را درون کلاس می بینند، باید کاری صورت می گرفت. متأسفانه در این زمینه دستور کار ای در آموزش وپرورش حیات ندارد. »

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها